Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać rozmiar pościeli dla dziecka?

2023-09-26

Pokój dziecięcy to miejsce, które my, jako rodzice, urządzamy z najwyższą starannością, skupiając się na odpowiednich meblach oraz tkaninach, które to miejsce stanie się przytulne i wyjątkowe. Zazwyczaj ten pokoik to również sypialnia dziecka. 

Dlatego tak ważna jest pościł do łóżeczek dziecięcych. Bez względu na to, czy dziecko śpi w małym łóżeczku czy już na większym łóżku, wybierając pościel do pokoiku dziecięcego dla dziecka mamy na uwadze przede wszystkim jej rozmiar i jakość. Rozmiary pościeli dla dzieci uzależniamy od rodzaju łóżka w jakim śpi dziecko.

 

 

Pościel do łóżeczka dziecięcego.

Wymiary pościeli dla niemowląt budzą najwięcej emocji. Po pierwsze, czym w ogóle przykrywać niemowlaka? A po drugie, jakie wymiary kołderki do łóżeczka są najlepsze? Sama kołdra i poduszka powinny być lekkie, aby nie stanowiły większego problemu i by można było łatwo je wyprać. Czasami decydujemy się na podwójne komplety, aby łatwo je można było zastąpić podczas prania. Do standardowego łóżeczka poleca się pościel dziecięcą o wymiarach 75 × 100 cm dla kołderki i 60 × 40 cm dla poduszki. Z takim zestawem maluch swobodnie może spać do ukończenia dwóch lat.

Kiedy dziecko jest jeszcze w wieku niemowlęcym zazwyczaj śpi w swoim pierwszym łóżeczku 60x120 cm lub 70x140 cm. Tutaj możemy skorzystać z pościeli dla niemowląt lub po prostu śpiworka dziecięcego takich marek jak boss, Kenzo lub Karl Lagerfeld. śpiworki zapinane są na zatrzaski lub niewidoczny suwak i większość z nich ma opcję całkowitego rozpinania co sprawia, że śpiworek może też spełniać rolę kołderki. 

W przypadku łóżeczka rodzice korzystają z trzy-częściowych kompletów pościeli które składają się z poszewki na poduszę, kołderki z wypełnieniem oraz ochraniacza na ściany łóżeczka. Pościel dziecięca do łóżeczka firmy Picci lub DiliBest jest bardzo popularna wśród rodziców zarówno ze względu na przepiękne wzory jak i jej praktyczne zastosowanie. Dzięki takiemu ochraniaczowi, dziecko jest z każdej strony otulone miękkim ochraniaczem, który również chroni go skutecznie przed światłem.

Tutaj sprawdza się też doskonale pościel dziecięca z wypełnieniem. 

Jeśli zdecydujemy się na pościel dziecięcą o wymiarach kołdry 90 × 120 cm, możesz mieć pewność, że taka pościel dziecięca posłuży dziecku nieco dłużej. 

Sytuacja zmienia się w przypadku starszych dzieci, które rozpoczynają spanie w pełnowymiarowym łóżku. Co prawda dla kilkulatka wystarczy takie o wymiarach 80 × 160 cm, ale już dla małego ucznia mogłoby ono być niekomfortowe. Dlatego często przyjmuje się, że pojedyncze łóżko o wielkości 90 × 190 cm jest najlepszym wyborem, ponieważ posłuży dziecku najdłużej. 

Tutaj mamy do wyboru różne rozmiary pościeli dziecięcej, które w głównej mierze będą zależały od indywidualnej sytuacji w domu.

Pościel do pokoiku dziecięcego.

W sytuacji kiedy dziecko śpi z rodzeństwem w jednym pokoju, w tym samym łóżku, warto pomyśleć albo o podwójnej kołdrze, albo o dwóch mniejszych. Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, ważne jest aby wybierać pościel w oparciu o indywidualne potrzeby dziecka.Możemy zatem wybrać pościel o rozmiarach 135x200 cm. Można ją używać w różnych łóżkach junior - nawet jeśli łóżko będzie miało 160 cm długości to dłuższa kołdra będzie spełniała swoją funkcję. 

 

Rozmiary pościeli dziecięcej dla juniorów

Wymiary pościeli dziecięcej różnią się w zależności od kategorii wiekowej dziecka. Standardowe rozmiary to:

  1. komplet pościeli dziecięcej: kołdra 100 × 135 cm + poduszka 40 × 60 cm – dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat,
  2. komplet pościeli dziecięcej: kołdra 140 × 200 cm + poduszka 70 × 80 cm – dla dzieci od 5 do 10 lat,
  3. komplet pościeli dziecięcej: kołdra 160 × 200 cm + poduszka 70 × 80 cm (najlepiej 2 szt.) – dla dzieci starszych i nastolatków.

Rozmiary pościeli dziecięcej nie mogą być ani za małe, ani za duże, bo wówczas zmniejsza się komfort snu. Przy zbyt krótkiej kołdrze dochodzi do wychłodzenia ciała, natomiast przy zbyt wielkiej dziecko może czuć się przytłoczone.

Rozmiary pościeli dziecięcej nie mogą być ani za małe, ani za duże, bo wówczas zmniejsza się komfort snu. Przy zbyt krótkiej kołdrze dochodzi do wychłodzenia ciała, natomiast przy zbyt wielkiej dziecko może czuć się przytłoczone.

Pościel dziecięca – dobór odpowiedniego rozmiaru to nie wszystko!

Odpowiednie wymiary pościeli dla dzieci to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Szalenie ważne jest to z jakiej tkaniny uszyta jest pościel czy z czego składa się wypełnienie poduszki czy kołdry.

Wszystkie pościele dziecięce charakteryzują się przepięknymi, kolorowymi nadrukami co z pewnością zachęca nas do zakupu. Pościel dziecięca świąteczna jest również ryzykownym zakupem. Bardzo często jest produkowana na potrzeby danego okresu świątecznego, z gorszej jakości materiały, aby spełniać wymogi cenowe klientów. Pościel dla chłopca zachęca kolorowym nadrukiem samolotów, samochodów lub dinozaurów. Pościel dziecięca dla dziewczynki to przepiękne nadruki kwiatowe, kolorowe zamki i księżniczki. Jednak przy wyborze jakiegokolwiek produktu do dziecięcego łóżka należy zacząć od sprawdzenia co wchodzi w skład tkaniny i czy producent zastosował hipoalergiczne barwniki. Zdarza się, że kolorowa, barwiona pościel powoduje u dzieci alergie i wysypki skórne. Dlatego najlepszym wyborem są naturalne materiały, takie jak bawełna, len czy bawełna alergiczna.

pixel